iPad obecně..

Jelikož stále přibývá nadšenců, kteří by chtěli pracovat s iPadem a občas se jim stane, že neví, jak začít nebo si nějak poradit, pokusím se zde dát návody na základní informace pro práci s iPadem nebo odkazy, kde je najdete.

IPad se zapíná tlačítkem z horní strany přístroje.

obrázek (1)

Na boku vpravo je tlačítko na zesilování zvuku- kolébka a posunovač,  kterým zde můžeme zvuk i úplně vypnout (nebo uzamknout rotaci obrazovky- ale tuto změnu tlačítka upravíme v Nastavení).

Vpředu na dolní straně rámu je tlačítko, které nás vrací při nějakém kroku zpět na hlavní základní stranu.

obrázek

Na ploše- základní ikony

Safari – je označení na přístup na internet.

Nastavení – zde se tvoří ID, účty, nastavení zvuku, jasu obrazovky, připojení na wifi nebo připojení na data (přes SIM kartu), nastavuje se i hlasité komentování úkonů čtení – Voice Over (např. pro osoby, které nemohou číst) apod. a všechny další věci

App Store – je obchod z aplikacemi, kde se dá ve vyhledávači zadat jméno aplikace a stáhnout si ji do svého přístroje (musím znát své ID a heslo, které zadávám při každém nákupu-pokud nejsou hned za sebou..)

1. Jak vytvořit apple ID

– ID je Vaše základní přihlášení do systému apple, je nutné jej vytvořit a zapamatovat si informace, které při jeho vytváření zadáváme- takže radím, někam si je poznačte

-ID je mailová adresa + heslo, které obsahuje nejméně 1 velké písmeno a 1 číslici (někam si ho napište!!! bez něj si nestáhnete nic do svého přístroje- ani aktualizaci ani novou aplikaci- také si to nestáhnou Vaše malé děti, protože je heslo poměrně složité-pokud je to nenaučíte..)

na základní obrazovce v ikoně nastavení– v levém sloupci najdete iTunes a App Store (označení pro obchod s aplikacemi)

id 680

2. nastavení platební karty

– může se na počátku zdát, že si vystačíte s aplikacemi zdarma nebo jejich free-zdarma verzemi, po čase ale zjistíte, že jsou aplikace i za pár centů, které byste chtěli mít..

– opět přes iTunes a App Store – zmáčknete nahoře na Vaše Apple ID – otevře se tabulka- dáte – přihlásit se a zadáte své heslo, poté se objeví ve druhém řádku po ID – Payment Information a zde zadáte čísla z Vaší karty (Security Code je číslo na zadní straně karty vedle podpisu)

obrázek (28)

obrázek (33)

3) nastavení uzamčení rotace- popř. vypnutí zvuku

v nastavení zadáte v levém sloupci Obecné a upravíte si, co chcete – zda zamezit rotování obrazovky, když iPad otočíte nebo necháte boční tlačítko iPadu na vypnutí zvuku (obojí najednou použít nelze, musíte si vybrat, zda bočním tlačítkem vypínat zvuk nebo rotaci)

obrázek (30)

 4) připojení na wifi

opět v nastavení v levém sloupci je možnost přepínání a nastavování wifi sítě – tu můžeme zapnout- nebo vypnout- v době, kdy jedeme třeba do zahraničí a nechceme platit za připojení! nebo, když chceme šetřit baterii (v místech, kde není wifi přístroj wifi stále hledá a vybíjí nám baterku..), popř. přepnout na mobilní data (pro přístroje, které mají 3G a svoji SIM kartu)

obrázek (34)

 5) nastavení Voice Over– hlasitého komentování, možnosti čtení textu syntetickým hlasem apod. (pro osoby se zrak. postižením apod.)

opět v nastavení, Obecné a až téměř v pravo dole je Zpřístupnění – zde se nastaví Voice over

obrázek (35)

 6) práce s tlačítky „Složkování“ -nebo  mazání

-velmi jednoduše se stažené aplikace pouhým podržením na místě -začnou se „chvět“ – dají přes sebe překrýt, čím se vytvoří okno, do kterého se vloží a my jej můžeme pojmenovat podle obsahu, který chceme mít pohromadě, popř. když zmáčknu na chvějící s aplikaci mohu ji přesunovat po obrazovce nebo na další stranu a po kliknutí na křížek v jejím rožku ji mohu úplně smazat..

obrázek (36)

 7) přehrávání filmů pro děti

protože toto jsou informace pro začátečníky, nebudu rozepisovat způsob stahování filmů, kdy je nutné připojit iPad do PC a přes iTunes film ve správném formátu nahrát (více najdete na internetu- jak nahrát do iPadu film)

– ideální je přes wifi pouštět dětem pohádky přes kanál youtube

-nebo nahrát pohádky (když nemám zrovna wifi a jedu s dětmi autem na dlouhou cestu) např. přes aplikaci McTube for Youtube (nebo další.)McTube for YouTube lze si jednoduše vyhledat krátké pohádky, večerníčky a stáhnout do iPadu..

– také je nová česká aplikace pohádky, která jen přes wifi nabízí dětem výběr z pohádek ke spuštění

 8) čtení nebo poslech knih v iPadu

je velmi jednoduché a velmi pohodlné

iBooksvhodná je aplikace iBooks, do které si můžeme kupovat a stahovat knihy ve formátech s příponami pdf nebo epub (knihy nebo jiné soubory- texty, informace apod. nalezneme různě na internetu nebo např. na stránkách eknihy, palmknihy apod.)

– audio knihy si poslechneme v aplikaci Kosmas.cz Kosmas.cza např. na těchto stránkách knihy i koupíme, popř. opět stáhneme zvukové soubory s příponami např. mp3 na internetu

 

9) Office v iPadu

i v iPadu lze vytvářet podobné soubory jako na PC, ať to jsou dokumenty nebo tabulky podobné excelu či přehrávače prezentací (něco jako PowerPoint), je jich velké množství a různě se liší v obsahu a ovládání

ty kvalitnější jsou často zpoplatněny (stojí některé až kolem 8-9 €) a pokud chcete vědět více, zda se Vám vyplatí, je dobré si přečíst diskuze na odborných serverech nebo vyzkoušet ty levnější..

-např. Word dobře zastoupí aplikace Pages Pages

 Excel – NumbersNumbers

KeynotePower Point – KeyNote 

 

Dalších tipů a triků je obrovské množství, vše je možné vyhledat na internetu – pod hesly iPad tipy a triky, jak s iPadem, můj iPad apod., popř. napsat přímo to, co nevíte – jak přenést fotky do iPadu, jak najít ztracený iPad apod.

Na spřátelených stránkách např.    ipadveskole.cz  nebo i-sen.cz    najděte těchto tipů velkou řadu..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*