Language TherAppy – pro osoby s afázií

languageliteicon72Anglické aplikace vytvořené logopedkou z USA přímo pro osoby s afázií.  Trénují Pojmenování, Porozumění, Čtení a Psaní. Aplikace je možné koupit zvlášť nebo všechny najednou. Zatím není česká verze, ale je možné vytvářet své soubory obrázků, které je možné přemluvit do českého jazyka. Je možné stáhnout lite verzi k vyzkoušení.

Language TherAppy

Velmi dobře vytvořená logopedická aplikace. Trénuje 4 základní řečové oblasti – Pojmenování – Naming, Čtení-  Reading, Psaní – Writing a Porozumění -Comprehension. Je možno stáhnout lite verzi, placená stojí 54,99 €. Levněji pak vychází samostatně jednotlivé aplikace- kolem 20 €.

Pro trénink v češtině je nutné vložit své obrázky a namluvit si je. Původní obrázky se přemluvit zatím nedají.

Porozumění – Comprehension

Má 3 základní možnosti úkolů. Poznat obrázek podle mluveného slova, poznat obrázek podle psaného slova a najít psané slovo bez obrázku podle názvu. Je možné volit obtížnost úkolu.

Listen on Hard - All from the Same Category

Pojmenování – Naming

Má 3 sady možných činností. Kromě běžného pojmenování má je to pojmenování s pomocí mnoha nápověd. Člověk si pak vystačí sám bez pomoci druhého. Je možno zvolit na výběr jako nápovědu 1.hlásku – napsanou nebo slyšenou, opis slova, nebo si slovo přečte celé. Pokud se přesto nepodaří pojmenovat, je možnost poslechnout si celé slovo.

Dalším úkolem Pojmenování je opis slova. Osoba odpovídá např. jak předmět vypadá? K čemu je? Jaký má tvar? Jaký vydává zvuk? Jakou má barvu? Do jaké oblasti patří? apod.

Součástí aplikace Pojmenování je i TEST 30 slov. Výsledkem je statistické vyhodnocení, která slova byla bezproblémová a která ne, která se může odeslat na mail.

Psaní – Writing

Aplikace obsahuje 4 možnosti úkolů.

  1. doplnění písmene do slova (na výběr je několik písmen)
  2. opis slova
  3. písemné pojmenování
  4. napsat slovo na diktát

Easy Mode

Čtení – Reading

Aplikace je zaměřena na trénink čtení. Trénuje globální čtení, porozumění čtenému i gramatiku. Je nutné si fráze celé napsat do češtiny. Obsahuje také 4 základní úkoly.

  1. výběr správné fráze- ustáleného spojení např. zelená tráva
  2. dokončení fráze
  3. výběr správné věty
  4. dokončení věty

Sentence Matching

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*