Další AAK programy – Grid Player a GoTalk Now

Grid PlayerGoTalk Now FreeObě tyto aplikace mají podporu v českém jazyce. Jsou určeny pro osoby- spíše starší děti nebo dospělé – jako komunikační prostředek při těžké řečové nebo jiné vadě, kdy se nemohou vyjadřovat pomocí orální řeči. Mají jednodušší a složitější  varianty a určité verze jsou u obou dostupné zdarma.

Grid Player, ke stažení zde

V základní verzi má 4 ČESKÉ komunikační mřížky- listy, které na sebe navazují. Hlas je syntetický. Je umožněno tvořit slova i věty, skládat slova do řádku a upravovat (mazat poslední slovo, celý řádek apod.) Na základní komunikaci a pro začátečníky to velmi pěkně stačí.

Grid Player je dále možno rozšířit pomocí PC programu Grid 2. Ten už je ovšem za podstatně dražší peníze (vyjde kolem 10 tis.KČ, zdarma je ale zkušební verze na 2.měsíce, ve které je možno si vše vyzkoušet a symboly nějakým způsobem uložit do mřížek, ty nejde ale ukládat).

Pro používání aplikace Grid Player se musíte zaregistrovat na straně Online mřížky. Můžete si zdarma vytvořit účet uvnitř aplikace Grid Player nebo se přihlásit do již existujícího účtu.

 

Go Talk Now free, ke stažení zde – zdarma verze

Velmi pěkná aplikace, ve které je možno vytvořit si mnoho vlastních ČESKÝCH komunikačních mřížek. Obsahuje nastavitelné rozvržení stránek, možnost pohybu ze stránky na stránku, možnost nahrání hlasu nebo užití syntetického text-to-speech hlasu do jednotlivých buněk a soubor obrázků, které lze využít pro tvorbu komunikačních stránek.

Vytvořit si své mřížky je pracné, ale využití je pak tak jednoduché a široké, že se vynaložená práce vrátí.

Aplikace nabízí tři styly komunikačních stránek: Standard, Expres a Scény. Ve standardních stránkách se akce přehraje při stisknutí buňky (to znamená např. stiskem tlačítka s obrázkem jablka se přehraje věta Já chci jablko).

Expres stránkách se jednotlivá sdělení (nahrávka nebo syntetický hlas) seřadí do větného řádku a přehrají se jako věta po zmáčknutí řádku.

Stránky Scény se budují kolem jedné fotografie či obrázku. Když vytvoříte neviditelná tlačítka nad lidmi a věcmi na fotografii, můžete jejich stiskem přehrávat řeč, hudbu nebo video (tedy například ve fotografii obchodu označit jednotlivé důležité pojmy – košík, pokladna, jídlo… a pomocí nahrávky je ozvučit).

Kromě toho lze vytvořit Stránku s klávesnicí – na stránce bude pak viditelná klasická klávesnice z iPadu, proužek na psaní a okénka s návrhy slov při psaní. Všechny typy stránek lze kombinovat a propojovat do komunikační knihy. Komunikačních knih můžete vytvořit tolik, kolik chcete.

Go Talk Now je poměrně jednoduchá aplikace, vhodná pro začínající uživatele AAK na iPadu. Lze v ní vytvářet i rozsáhlejší komunikační tabulky. Komunikační stránky můžete upravovat přímo v iPadu (tedy přidávat fotografie, nahrávat řeč, hudbu, video). Není vhodná pro uživatele, kteří chtějí na iPadu používat především tabulku písmen, neobsahuje predikci (nápověda slov při psaní).

!! Po nainstalování aplikace zvolte možnost Prázdná komunikační tabulka

(text inspirován a zčásti převzat ze stránek www.alternativnikomunikace.cz)

iPad Screenshot 1

iPad Screenshot 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*